Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

Narzędzia dla edukacji

Witam,

ten wpis rozpoczyna cykl materiałów na blogu edukacyjnym, na którym chciałbym przedstawić różne aplikacje, technologie i narzędzia, które umożliwiają przygotowywanie i dystrybucję materiałów dydaktycznych. oraz ułatwiają wykładowcy komunikację.

Przygotowując materiały na kolejny semestr postanowiłem przygotować listę aplikacji firmy Microsoft, których używam lub które mogą być interesujące dla nauczycieli nie tylko akademickich. Obok większości opisów zamieściłem odnośniki, dzięki którym można lepiej poznać prezentowane aplikacje. Wszystkie przedstawione poniżej aplikacje są dostępne za darmo lub w ramach programu MSDN AA.

Aby uporządkować spis podzieliłem aplikacje na trzy grupy:

Zbieranie informacji

Na etapie zbierania informacji najważniejsze jest dobre narzędzie wyszukiwania, ale równie krytyczne jest przechowywanie i analiza znalezionych treści.

Microsoft OneNote

OneNote umożliwia organizowanie informacji. Ułatwia gromadzenie i wyszukiwanie informacji z różnych źródeł. Większość wkopiowanych treści posiada odnośnik do źródła – link do strony lub pliku na dysku lokalnym. W każdej chwili można sprawdzić oryginalną stronę. Tylko dzięki tej aplikacji potrafię na raz realizować kilka projektów równolegle . Aplikację tę wykorzystuję również jako narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu. Przy użyciu kombinacji Win+S uruchamiam narzędzie, za pomocą którego mogę wskazać interesujący mnie obszar na ekranie. Zrzut wybranego obszaru zostanie dodany do notatek niezaszeregowanych oraz skopiowany do schowka systemowego.

Moim zdaniem jest to jedna z tych aplikacji, które należy zacząć samodzielnie wykorzystywać, aby poznać ich wartość. Aby ułatwić poznawanie aplikacji warto zapoznać się z materiałami umieszczonymi na stronie omawiającej jej edukacyjne zastosowania. Tutaj znajdziemy m.in. OneNote Teacher Toolkit (w jęz. angielskim), przykładowe notesy oraz bardzo wiele materiałów wideo how-to dla wykładowców. Zapraszam również do zapoznania się z możliwościami OneNote w 3 minuty i 16 sekund :

OneNote 2007 Demo: Organize, search, and find information in a OneNote notebook

Już niedługo ta aplikacja będzie dostępna w usłudze Microsoft Web Applications 2010. Za pomocą przeglądarki internetowej będzie możliwość dostępu i edycji notatek z każdego miejsca na świecie.  Poniżej krótkie demo usługi:

See What’s New in Microsoft Web Applications 2010

Ważne miejsca:

Microsoft Bing

Zbieranie informacji, to przede wszystkim jej wyszukiwanie. Ostatnio odkryłem możliwości nowej wyszukiwarki Bing. Poniżej zaprezentowałem kilka ciekawych opcji tej wyszukiwarki: 

  • Zapisywanie i współdzielenie wyników wyszukiwania. Aby włączyć tą usługę należy przejść do historii poszukiwania, a następnie wybrać try it now!. Od teraz na stronie historii poszukiwania mamy możliwość zapisania wyników wyszukiwania w plikach lokalnych lub folderach w usłudze SkyDrive. Dodatkowo możemy udostępnić te wyniki w usłudze Windows Live, Facebook lub przesłać je pocztą elektroniczną (Rys. 1).

Rys. 1 Możliwości zapisania i współdzielenia wyników wyszukiwania

  • Pobranie wyników wyszukiwanie w postaci kanału RSS. Więcej o konfiguracji tej usługi opisałem na blogu dla programistów.
  • Zawężanie wyników poszukiwania za pomocą słów kluczowych. Kompletną listę możemy znaleźć na stronie pomocy Słowa kluczowe wyszukiwania zaawansowanego, ja chciałbym przedstawić dwa z nich. Często poszukuję plików określonego typu, np. prezentacje PowerPoint. Za pomocą słowa kluczowego contains możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania do jednego typu, np. programy akademickie contains:pptx. Jeśli w wyniku poszukiwania otrzymuję zbyt wiele stron, ograniczam poszukiwania do tytułu strony za pomocą słowa kluczowego intitle.
  • Prezentacja wyników wyszukiwania obrazów. Wyniki wyszukiwania obrazów mogą być prezentowane w różnych widokach oraz ograniczane ze względu na rozmiar, układ, kolor, styl i osoby. Po kliknięciu na jeden z obrazów możemy zobaczyć go na stronie z której pochodzi, a po lewej stronie, okna mamy nadal dostęp do znalezionej listy.
  • Prezentacja wyników wyszukiwania wideo. Wyniki wyszukaniu wideo umożliwiają bezpośredni podgląd zawartości. Po najechaniu kursorem na ikonę filmu rozpoczyna sie jego odtwarzanie. Wyniki wyszukiwania możemy ograniczać ze względu na długość, typ ekranu, rozdzielczość oraz źródło, z którego pochodzą (Rys. 2).

Rys. 2. Wyniki wyszukiwania wideo

Tworzenie materiałów

Na tym etapie mamy już zebrany materiał, teraz musimy go jeszcze przedstawić w wybranej przez nas postaci. Najczęściej będzie to dokument tekstowy, ale może to też być aplikacja lub pakiet w formacie SCORM do przesłania na LMS. Nie będę tu zamieszczał informacji o programach pakietu Office, tj. Word czy PowerPoint, bo myślę, że są dobrze znane. Przedstawię tu narzędzia i aplikacje umożliwiające tworzenie materiałów w formacie SCORM, tworzenie dydaktycznych materiałów multimedialnych oraz edycję filmów i tworzenie screencastów.

Learning Essentials for Microsoft Office

Learning Essentials to pakiet dla Microsoft Office, który zawiera szablony i paski narzędziowe dla programów Microsoft Office Word, PowerPoint i Excel. Ułatwia on pracę, zawierając oddzielne narzędzia dla nauczyciela i studenta. W programie Word 2007 jest dostępny w zakładce Dodatki (Rys. 3).

Rys. 3. Pakiet Learning Essentials w zakładce Dodatki 

W pakiecie dostępne jest centrum zarządzania zawartością. Po wybraniu Educator Tools lub Student Tools, z zakładki Dodatki, a następnie Start Learning Essentials uruchamia się odpowiednie centrum (Rys. 4). Ułatwia ono wykonanie zadań. Możliwe jest również dopasowanie go do naszych potrzeb – usunięcie i dodanie nowych kategorii i elementów. Niestety narzędzia te nie są dostępne w języku polskim. Przydają się w przypadku tworzenia treści w języku angielskim. W przypadku narzędzi dla wykładowcy mamy do dyspozycji 38 tutoriali, 117 szablonów z interaktywną pomocą oraz narzędzie umożliwiające tworzenia testów. 

 
Rys. 4. Centra zarządzania zawartością pakietu Learning Essentials

Niektóre wersje językowe, w tym angielska, zawierają narzędzia umożliwiające eksport dokumentu do pakietów e-learningowych zgodnych ze standardem SCORM. Utworzony pakiet może zostać dodany do LMS (Learning Management System). Eksport jest bardzo prosty. W programie Word 2007 po zapisaniu dokumentu należy wybrać na wstążce zakładkę Dodatki, a następnie Save Learning Object. Na ekranie zostanie wyświetlone okno dialogowe (Rys. 5), w którym możemy określić, czy wyeksportowany dokument ma posiadać spis zawartości w oddzielnej ramce, jak również wybrać wersje SCORM i format pliku.


Rys. 5. Okno dialogowe eksportu dokumentu do formatu SCORM

Dostępny jest również Content Development Kit, który integruje się z pakietem Learning Essentials i umożliwia on tworzenie i dystrybucje dodatkowych szablonów i tutoriali.

Ważne miejsca:

Microsoft Learning Content Development System (LCDS) i Learning Snacks

Większość z nas widziała zapewne kursy e-learningowe oferowane przez Microsoft Learning. Teraz za pomocą programu Microsoft Learning Content Development System (LCDS) możemy tworzyć podobne kursy, ponieważ został on udostępniony za darmo dla całej społeczności.

Za pomocą programu (Rys. 6) możemy tworzyć kursy on-line. Za pomocą prostych kreatorów możliwe jest dodanie zawartości dydaktycznej i rozszerzenie jej o elementy interaktywne tj.  quizy, gry, zadania, animacje, prezentacje i inne. Oprócz standardowych formatów multimedialnych możliwe jest również dodawanie interaktywnych zawartości w technologii Silverlight.

Rys. 6. Okno główne aplikacji Microsoft Learning Content Development System 

Przygotowane materiały możemy udostępnić w postacie strony internetowej na płycie lub witrynie internetowej. Od wersji 2.3 możemy również je eksportować do dokumentu Word. Możliwy jest również eksport do pakietu zgodnego ze standardem SCORM 1.2, który może być umieszczone w systemie LMS.

Od niedawna dostępny jest również eksport do Learning Snacks. Są to krótkie, interaktywne prezentacje dostarczane w środowisku Microsoft Silverlight. Mogą zawierać różne media, takie jak animacje, zarejestrowane tutoriale, jak również niektóre interaktywne elementy z LCDS.

Aby utworzyć Learning Snacks należy w programie LCDS wcisnąć przycisk Create. Na ekranie zostanie wyświetlone okno dialogowe (Rys. 7) umożliwiające m.in. eksport do tego formatu.

Rys. 7. Opcje eksportu programu LCDS.

Po wybraniu opcji Learning Snacks i wciśnięciu przycisku Create na ekranie pojawi się okno dialogowe umożliwiające utworzenie nowego pliku Learning Snacks (Rys. 8). Z menu New wybieramy Snack from LCDS, a następnie wskazujemy folder, w którym znajduje się kurs, a który chcemy wyeksportować. Możemy wybrać inny folder niż aktualnie edytowany kurs. Następnie możemy wybrać do sześciu tematów, które znajdą się w pakiecie. Po wybraniu wciskamy przycisk Create Build.

Rys. 8. Konwerter zawartości LCDS do Learning Snacks

Następnie wskazujemy folder, do którego ma zostać wyeksportowana zawartość. We wskazanym katalogu znajdziemy plik Default.html, który możemy otworzyć za pomocą dowolnej przeglądarki. Warunkiem poprawnego działania jest zainstalowane środowisko uruchomieniowe Silverlight.

Wynik eksportu kursu ze strony przykładowych kursów LCDS (Rys. 9):

 
Rys. 9 Wyniki eksportu przykładowego kursu do Learning Snacks

Na koniec ograniczenia aplikacji:

  • można wyeksportować jedynie sześć tematów do jednego Learning Snacks
  • wspieranych jest sześć szablonów LCDS:
    • Interact> Adventure Activity
    • Watch> Demonstration
    • Watch> Animation
    • Play> Sort Game
    • Play> Tile Game
    • Read> Text and Picture

Ważne miejsca:

Microsoft Semblio

Microsoft Semblio (wcześniej Grava) jest zbiorem narzędzi , które umożliwiają twórcom, nauczycielom i studentom tworzenie i publikowanie interaktywnej zawartości. Na stronie głównej możemy zobaczyć interaktywną prezentację jego możliwości.

Aktualnie dostępny jest Microsoft Semblio Software Development Kit (SDK), który na bazie WPF (Windows Presentation Foundation) udostępnia API oraz narzędzia, które ułatwiają tworzenie zawartości multimedialnej. Programowo możemy tworzyć różne elementy zawartości od prostych przycisków, po zaawansowane aktywności. Możliwe jest również tworzenie całych interaktywnych kursów. Microsoft Semblio SDK dostępny jest za darmo.

Semblio to nie tylko narzędzia dla programistów. Wraz z nowym pakietem Office, dostępne będzie narzędzie (Rys. 10), które znacznie ułatwi tworzenie zawartości multimedialnej. Umożliwi ono łącznie wielu różnych elementów w jedną interaktywną i multimedialną prezentację. Licencja aplikacji na razie nie jest jeszcze znana.

Rys. 10 Narzędzie do tworzenia zawartości w pakiecie Semblio

Ważne miejsca:

Windows Live Movie Maker

Program Windows Live Movie Maker (Rys. 11) pozwala przekształcać pliki wideo i zdjęcia w atrakcyjne filmy. Za pomocą programu możemy łączyć różne treści multimedialne tj. film, zdjęcia czy muzyka w jedną całość. Dzięki intuicyjnymi interfejsowi opartemu o wstążkę tworzenie filmu jest proste. Możemy dodawać przejścia, efekty kadrowania, efekty wizualne, tekst i inne specjalne elementy. Aplikacja umożliwia również szybkie publikowanie przygotowanego filmu w witrynie YouTube lub przesłać go za pomocą poczty elektronicznej.


Rys. 11 Ustawienia animacji przechodzenia zdjęć w programie Windows Live Movie Maker

Ważne miejsca:

Microsoft Expression Encoder 3

Microsoft Expression Encoder ułatwia publikację wideo w technologii Silverlight umożliwiając przekodowanie wielu formatów źródłowych, przechwycenie strumienia z kamery lub ekranu PC. Ułatwia edycje plików i umożliwia nakładanie dodatkowych informacji np. reklam. Wspiera takie kodeki jak VC-1 czy H.264.  Program umożliwia tworzenie screeencastów (Rys. 12).

Rys. 12 Okno główne aplikacji Expression Encoder Screen Capture

Dla osób, które nie mają dostępu do MSDN AA lub DreamSpark dostępna jest również darmowa wersja, w której jednym z ograniczeń jest czas nagrania i liczba kodeków.

Ważne miejsca:

Publikacja materiałów

Po utworzeniu materiały należy opublikować. Możemy to zrobić za pomocą nośników informacji np. płyty DVD, jednak warto zastanowić się nad taką ich publikacją, aby były łatwo dostępne dla studentów.

SharePoint Learning Kit (SLK)

SLK jest darmowym systemem LMS zgodnym ze standardem SCORM 2004 i 1.2. Umożliwia nauczycielom publikacje podstawowych lub interaktywnych dokumentów, planowanie kursów i programów nauczania oraz śledzenie i ocenianie postępów w nauce. Do systemu możemy importować materiały przygotowane w Learning Essentials i LCDS. Może być implementowany jako część większego, modułowego rozwiązania portalowego Microsoft Learning Gateway.

System został zlokalizowany i dopasowany do nauczania w naszym kraju. Jest wykorzystywany nie tylko przez ośrodki akademickie (np. Politechnika Wrocławska), lecz również przez szkoły średnie.

Ważne miejsca:

Microsoft Office Live Workspace

Office Live Workspace jest to bezpłatne, internetowe rozszerzenie pakietu Microsoft Office, które zapewnia użytkownikom dostęp do ich dokumentów online oraz umożliwia udostępnianie swoich prac innym. Pozwala użytkownikom porządkować dokumenty i projekty w trybie online i pracować nad nimi z poziomu prawie każdego komputera. Użytkownicy mogą w trybie online zapisać w jednym miejscu ponad 1000 dokumentów pakietu Microsoft Office oraz mieć do nich dostęp i udostępniać je przez sieć WWW. Moduł dodatkowy usługi Office Live do programów Microsoft PowerPoint, Excel i Word pozwala użytkownikom otwierać dokumenty zapisane w obszarze roboczym z poziomu pakietu Office i następnie jednym kliknięciem zapisać je ponownie w sieci WWW. Użytkownicy mogą również przeglądać i komentować dokumenty w przeglądarce, a także tworzyć w sieci WWW proste listy i notatki.

Następna wersja usług Live Workspace – Microsoft Web Applications 2010 pozwala na tworzenie i edytowanie dokumentów bez konieczności wykorzystania aplikacji pakietu Office. Prezentacje możliwości została umieszczona w opisie Microsoft OneNote na początku tego wpisu.

Usługę tę wykorzystuję m.in. do współdzielenia informacji o planie wykonania ważniejszych projektów czy też dyplomów. Na pierwszym spotkaniu ustalamy ze studentem harmonogram prac wraz z dokumentami jakie mają powstawać. W każdej chwili mam dostęp do informacji czy prace postępują zgodnie z planem. Również student mając ustalone terminy potrafi lepiej sobie zaplanować czas. Usługa ta  nadje się również do pracy grupowej. Nie tylko można udostępnić elementy do edycji lub przeglądania ale również możliwe jest wersjonowanie dokumentów. Na serwerze możemy przechowywać różne wersje dokumentów wraz z informacją kto i kiedy je zmienił oraz historię aktywności.

Ważne miejsca:

Windows Live Sky Drive

Czasami potrzebujemy przechować lub udostępnić większy dokument on-line. Sky Drive jest to usługa sieciowa umożliwiająca przechowywanie i udostępnianie do 25GB danych. Maksymalna wielkość jednego pliku nie może przekroczyć 50MB.

Dowolny zasób (plik lub folder) możemy udostępnić wszystkim użytkownikom Internetu, bądź osobom z naszej listy kontaktów usług Windows Live lub dowolnej osobie posiadającej skrzynkę poczty elektronicznej. Bardzo prosto możemy również osadzać pliki w dokumentach HTML.

Ważne miejsca:

strona główna usługi:skydrive.live.com

Live Mesh

Mając kilka komputerów, w tym jeden w pracy, zdarzyło mi się już wielokrotnie, że musiałem wracać po godzinach, aby zgrać jakiś niewielki plik. W pewnym okresie przesyłałem sobie plik na różne adresy pocztowe lub kopiowałem na serwer FTP. Jednak po kilku takich operacjach miałem kilka wersji pliku, na każdym komputerze inna, na serwerze inna…. koszmar. Z pomocą przyszedł mi Live Mesh. To usługa sieciowa działająca „w chmurze” umożliwiająca synchronizowanie danych między różnymi urządzeniami, współdzielenie folderów oraz zdalną praca na komputerze, który jest dodany do listy urządzeń i aktualnie jest zalogowany do usługi. Synchronizacja następuje w tle, w przypadku zmiany zawartości folderów.

Reklamę usługi można zobaczyć m.in.:

 

Ważne miejsca:

Podsumowanie

W tym wpisie przedstawiłem aplikacje wspomagające prace wykładowcy na różnych etapach przygotowywania materiałów dydaktycznych. Przedstawiłem następujące aplikacje (w kolejności alfabetycznej):

  • Learning Essentials for Microsoft Office
  • Learning Snacks
  • Live Mesh
  • Microsoft Bing
  • Microsoft Expression Encoder 3
  • Microsoft Learning Content Development System (LCDS)
  • Microsoft Office Live Workspace
  • Microsoft OneNote
  • Microsoft Semblio
  • SharePoint Learning Kit (SLK)
  • Windows Live Movie Maker
  • Windows Live Sky Drive

Mam nadzieje, że przedstawione informacje będę dla Ciebie interesujące i wykorzystasz je w swojej pracy zawodowej. Zachęcam do podzielenia się uwagami odnośnie przedstawionych aplikacji, jak również informacjami, jakie inne aplikacje firmy Microsoft wykorzystujesz. 

Piotr Bubacz

Dodaj komentarz