Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

Powitanie

Witamy serdecznie na blogu skierowanym przede wszystkim do szeroko rozumianego rynku akademickiego. Blog poświęcony będzie głównie technologiom firmy Microsoft oraz zagadnieniom związanym z pracą na uczelni . Przygotowaliśmy materiały cykliczne z zakresu IT, programowania oraz zagadnień związanych z edukacją. Dodatkowo będziemy umieszczali tu wszystko to, co nie zmieści się w naszym biuletynie Faculty Flash.

W tym pierwszym wpisie chcielibyśmy przedstawić nasz zespół, podzielić się koncepcją publikowanych tu materiałów i zaprosić do dyskusji o tym, jakie zagadnienia mamy w nich poruszać. Kolejne wpisy materiałów cyklicznych będą pojawiały się raz w miesiącu ok. 1 dnia miesiąca. W ciągu miesiąca będziemy umieszczali dodatkowe informacje, które mogą zainteresować pracowników Uczelni.

Czas na przedstawienie zespołu.

Pierwszym członkiem naszego zespołu jest Jan Kleczkowski. Pracuje dla Microsoft Polska na stanowisku Academic Program Manager i jest jedynym pracownikiem Microsoft w naszym zespole. Człowieka tego nikomu w środowisku akademickim nie trzeba przedstawiać . Jego głównym zadaniem jest nadzór nad całością oraz przygotowywanie informacji o programach akademickich.

Drugim członkiem zespołu jest Bartek Pawłowicz pracownik Politechniki Rzeszowskiej. Więcej informacji o nim znajduje się pod tym adresem. W zespole jest odpowiedzialny za blog itBlog. Jego koncepcja materiałów:

Cykl materiałów przygotowałem dla osób dopiero rozpoczynających swą przygodę z wdrożeniami i projektowaniem IT, tak więc wystartujemy od pewnego poziomu, do którego będziemy dokładać kolejne elementy i funkcjonalności. Szczególnie uwzględniona zostanie problematyka, z jaką w zakresie IT można spotkać się na Uczelni. Opisywane problemy są wybranymi zagadnieniami o różnym poziomie trudności spośród wielu, z którymi zetknąłem się zarówno w mojej pracy na Politechnice, jak i w roli niezależnego konsultanta IT. Wstępnie zaplanowałem poruszyć następujące zagadnienia:

  • Polityki, grupy, użytkownicy i bezpieczeństwo lokalne (Windows Vista i Windows 7)
  • Podstawy Active Directory i wirtualizacja – przypadek laboratorium szkolnego – wraz z omówieniem innych przypadków, gdzie potencjalnie można takie rozwiązanie wykorzystać.
  • Przypadek studia reklamy i drukarni niskonakładowej – gdzie artyści graficy chcieliby rządzić systemem sami, jak się przekonamy, nic dobrego z tego nie wyjdzie i trzeba będzie kompleksowo przeprojektować system; ciąg dalszy AD, serwery plików i DHCP
  • Przypadek laboratorium Systemów Telekomunikacyjnych – czyli jak się nietrudno domyślić student umie wszystko, niestety zarówno w tym dobrym, jak i złym tego słowa znaczeniu: technologie AD, Polityki, Hyper-V, NAP, VPN, serwery terminali, plików… na jednym serwerze.
  • Komercyjne laboratorium badawcze – czyli samonadzorujący, automatycznie naprawiający się „Full wypas” bez admina technologie AD, Polityki, Hyper-V, NAP, IPsec, DFS, WDS, WSUS, IIS, VPN… Dużo serwerów, fizycznych, wirtualnych, kontrolerów domen, serwerów plików itd.

Ostatnim członkiem zespołu jest Piotr Bubacz pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego. W zespole jest redaktorem naczelnym biuletynu Faculty Flash, a tu odpowiada za blogi devBlog i eduBlog. Jego koncepcja materiałów:

W tym blogu chciałem się podzielić dwiema moim pasjami programowaniem i edukacją. Na co dzień pracuję na Uczelni i mam możliwość poznawania i prezentowania nowych technologii studentom i pracownikom zaprzyjaźnionych firm programistycznych. To czego dziś uczymy naszych studentów przyda im się dopiero za dwa‑trzy lata, więc w dydaktyce musimy „wyprzedzać czas”.

Na blogu dla programistów (devBlog) chciałbym przedstawić najnowsze technologie, niektóre jeszcze przed finalną wersją. Chciałbym, aby z tych materiałów mogły korzystać osoby o różnym stopniu zaawansowania i dostępu do oprogramowania. Będę starał się wykorzystywać darmowe wersje środowisk programistycznych (np. Microsoft Visual Web Developer 2008 Express Edition) oraz dokładnie opisywać wszystkie kroki jakie należy wykonać w celu implementacji przedstawianej funkcjonalności. Wszystkie kody źródłowe będą dostępne do pobrania. Wstępnie zaplanowałem poruszyć następujące zagadnienia:

  • Usługi Bing – podstawy usług oraz przykładowa aplikacja okienkowa umożliwiająca wyszukiwanie oraz tłumaczenie tekstów.
  • Programowanie dla Windows 7 – cykl publikacji rozpoczynający się prezentacją najważniejszych zasobów, następnie chciałbym przedstawić, jak można w aplikacjach wykorzystać nowe możliwości paska zadań, wyszukiwania w wielu źródłach czy usług działających w tle.
  • Usługi Live – cykl publikacji mających na celu przybliżenie możliwości platformy Windows Live dla programistów w szczególności budowania serwisów edukacyjnych i społecznościowych w oparciu o Windows Live oraz aplikacji działających „w chmurze”.
  • Silverlight 3.0 i Expression Blend 3.0 – przedstawienie możliwości technologii Silverlight przy wykorzystaniu Expression Blend, a zwłaszcza nowego podejścia do projektowania przy użyciu SketchFlow.
  • Visual Studio 2010 i .NET 4.0 – przedstawienie nowości i możliwości zintegrowanego środowiska programistycznego i nowej wersji platformy.
  • ASP.NET MVC – prezentacja nowego podejścia do projektowania aplikacji ASP.NET z wykorzystaniem wzorca projektowego MVC.
  • Microsoft Code Name “Geneva” – przedstawienie możliwość zarządzania tożsamością w heterogenicznych aplikacjach rozproszonych.
  • Aplikacje mobilne na platformie Windows Mobile – przedstawienie możliwości i platformy od strony programistycznej.

Na blogu edukacyjnym (eduBlog) chciałbym przedstawić różne aplikacje, technologie i narzędzia, które umożliwiają przygotowanie i dystrybucje materiałów dydaktycznych oraz ułatwiają komunikację wykładowcy. Wstępnie zaplanowałem poruszyć następujące zagadnienia:

  • Przegląd aplikacji i narzędzi dla edukacji dostępnych za darmo lub w ramach licencji MSDN AA.
  • Usługi Windows Live dla edukacji – przedstawię przykłady wykorzystania platformy Windows Live w procesie dydaktycznym ze szczególnym uwzględnieniem usługi Live@Edu.
  • Tworzenie i udostępnianie materiałów e-learningowych – przedstawię narzędzia ułatwiające przygotowanie materiałów e-learningowych oraz możliwość ich udostępniania na platformie SLK.
  • Narzędzia Microsoft Expression – omówię możliwości wykorzystania narzędzi Microsoft Expression w procesie przygotowywania materiałów dydaktycznych.

Zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem faculty-flash@live.com lub bezpośrednio w komentarzach.
Zespół Faculty Flash

Dodaj komentarz